اخبار

Snapdragon XR2+ Gen 2 یک تراشه مدرن تر

کوالکام به تازگی چیپست اسنپدراگون XR2+ Gen 2 را معرفی کرده است.

XR2+ Gen 2 نوع بالاتری از تراشه XR2 Gen 2 است که در Meta Quest 3 استفاده می‌شود و پردازنده گرافیکی آن 15% و CPU 20% آن اورکلاک شده است.

تراشه جدید همچنین از خروجی نمایشگر با وضوح بالاتر پشتیبانی می کند: حداکثر 4.3K در هر چشم در 90Hz یا 3.7K در هر چشم در 120Hz. این در مقایسه با 3.1K در هر چشم در 90Hz یا 2.7K در هر چشم در 120Hz برای XR2 Gen 2 پایه است.

در نهایت، این تراشه از حداکثر 12 دوربین همزمان پشتیبانی می‌کند، از 10 دوربین در XR2 Gen 2 پایه، برای فعال کردن هدست‌هایی با تعداد زیادی از سنسورهای ردیابی چهره و چشم.

برای روشن شدن، XR2+ Gen 2 جانشین XR2 Gen 2 نیست که فقط سه ماه پیش عرضه شد. این گزینه برای هدست‌های با قیمت بالاتر، از جمله هدست‌هایی است که برای رقابت با Apple Vision Pro طراحی شده‌اند.

این پردازنده تمام مزایای معماری پایه XR۲ Gen ۲ را به ارث می برد، از جمله شتاب سخت افزاری برای عبور دوربین که گفته می شود تاخیر انتها به انتها را به حدود 12 میلی ثانیه کاهش می دهد.

اما این معماری به ارث رسیده به این معنی است که در حالی که GPU و CPU آن حداکثر سرعت کلاک بالاتری دارند، عملکرد آن ها به ازای هر وات یک سان است. هدست های واقعیت مجازی که از XR2+ Gen 2 استفاده می کنند، برای دستیابی به عمر باتری یک سان، باید باتری های بزرگ تری را در نظر بگیرند، با این فرض که واقعا می خواهند از عملکرد اضافی استفاده کنند.

استفاده شده درلیتوگرافیسال عرضهنام تراشه
Lenovo Mirage Solo
Pico G2
Vive Focus
Oculus Quest
14 نانومتری (14nm)2018
(for VR)
835
Quest 2
Pico Neo 3
Vive Focus 3
Pico 4
Vive XR Elite
Lynx R1
7 نانومتری (7nm)2020XR2 (Gen 1)
Quest Pro7 نانومتری (7nm)2022XR2+ (Gen 1)
Quest 34 نانومتری (4nm)2023XR2 Gen 2
Samsung headset
TBA HTC headset
Immersed Visor
4nm2024XR2+ Gen 2

ما و برخی دیگر حدس می زدیم که کوالکام ممکن است تراشه جدید XR۳ را باهسته های سفارشی جدید Orion CPU که در خانواده اسنپدراگون ایکس دیده می شوند، معرفی کند تا رقابت مستقیم با عملکرد CPU تراشه M2 را در اپل ویژن پرو به عهده بگیرد، اما اینجا چنین نیست.

هوگو سوارت، معاون کوالکام گفته: که این شرکت در حال حاضر نیاز بازار به خط XR۳ را به زودی نمی بیند، اما احتمال رخ دادن چنین اتفاقی را رد نکرد.سوآرت همچنین اشاره کرد که Vision Pro به یک باتری خارجی نیاز دارد، در حالی که XR2+ Gen 2 برای هدست های کاملا بدون سیم طراحی شده است.در حال حاضر، 20% سرعت کلاک بالاتر، تمام وعده های XR2+ Gen 2 برای CPU است.

از سوی دیگر GPU در سری XR2 Gen 2 عملکرد فوق العاده ای را برای یک تراشه موبایل ارائه می دهد، بیش از دو برابر حداکثر عملکرد GPU در XR۲ اصلی. برخی از توسعه دهندگان کوئست 3 در حال حاضر از آن برای ارائه گرافیک “با کیفیت کنسول” استفاده می کنند و با ۱۵% سرعت کلاک بالاتر در XR2+ Gen 2 توسعه دهندگان باید بتوانند به موارد بیشتری دست پیدا کنند.

کوالکام اشاره کرد که XR2+ Gen 2 به هدست Immersed’s Visor، هدست آینده سامسونگ و گوگل، هدست جدید HTC Vive که هنوز معرفی نشده، هدست YVR در چین و پنجمین هدست از یک شرکت نامشخص است، می‌رساند.

ما سامسونگ و HTC را برای هر گونه اطلاعیه در روزها، هفته ها و ماه های آینده زیر نظر خواهیم داشت و به محض اینکه متوجه شدیم چیست، جزئیات مربوط به آن شرکت ها را نیز به شما ارائه خواهیم داد

منبع: UploadVR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *